• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true

מלכודת המע"מ בעסקאות הרכישה

14.06.2006

מלכודת המע"מ בקבוצות הרכישה

 

עו"ד שי עינת ( רו"ח)*

 

בשנים האחרונות הולכת וצוברת לה תאוצה תופעה  של רכישת דירת מגורים בדרך של רכישה בקבוצת רכישה מאורגנת, או בשמה האחר "עמותת בניה". רבים מן המצטרפים כלל אינם נותנים דעתם לחבויות המס ולמלכודות המס הצפויות במיזם מעין זה.  חברי הקבוצה מתאגדים לרכישת קרקע, קבלת שרותי בניה וחלוקת הנכס בתום הבניה. אחד היתרונות הגדולים בהתארגנות בדרך זו – הימנעות מתשלום מס ערך מוסף בגין מרכיב הקרקע. בנוסף קיים חסכון ממע"מ בגין הרווח היזמי, אגרות והיטלים ומס הרכישה.  חסכון זה יכול להגיע לעשרות אלפי דולרים ( תלוי באזור), בהשוואה לרכישת דירה מקבלן.

 

כידוע אדם פרטי המוכר קרקע לאדם פרטי אחר , עסקה זו איננה מחויבת במע"מ. מה הדין במקרה בו אדם פרטי מוכר קרקע לקבוצה בת 10, 20 , או 170 אנשים פרטיים? האם עסקה זו כפופה לחבות מע"מ? דומני כי קיימות מספר חלופות לבחינה:

אפשרות א – התקשרות זו תקינה. אין כל חבות במע"מ.

אפשרות ב' – בעל הקרקע הפך כתוצאה מהעסקה עם חברי הקבוצה ל"עוסק". "עוסק" כידוע מחויב בתשלום מע"מ במכירת מקרקעין. "עוסק" מתאפיין בכך שעסקינן בהיקף כספי גדול של עסקה, מכירה למספר רב של גורמים ועוד. לטעמי קיים קושי לקבוע כי עסקינן ב"עוסק" מקום בו בעל קרקע מוכר אותה לעשר או עשרים רוכשים.

אפשרות ג' – מנסיוננו את קבוצות הרכישה מאגד יזם נמרץ. זהו הגורם שיש לו את המידע. יכול כי הוא זה שניתן לסווגו כרוכש הקרקע ומוכר דירות מגורים. ניסוח והתנהלות לא נכונה של היזם יכולה להוביל למסקנה מעין זו. זהירות באופן ההתקשרות יקשה על רשויות מע"מ לראות במארגן הקבוצה כ"עוסק" במכירת דירות מגורים.

 

* משרד עורכי דין – שי עינת, עו"ד (רו"ח)

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • יאיר  (16/06/2006 06:30)
  ללא תוכן
 • shmulikcpa  (15/06/2006 10:45)
  ללא תוכן
 • לינה  (15/06/2006 10:15)
  המסקנה היא כי כאשר אדם פרטי רוצה למכור קרקע למספר רב של קונים ראוי כי ידאג לנסח את הסכם המכירה באופן שיהיה ברור כי הוא לא הפך להיות עוסק בגין עיסקת המכירה, זאת על מנת שלא יחויב במע"מ ולו מפאת הספק.
 • שי לוין  (15/06/2006 08:10)
  ??? מישהו הבין מה המסקנה?
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש ינואר
לא רשומים אירועים לחודש פברואר