• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםקופת"ג ,פנסיה ופיצויי פיטוריןהאם הנתונים שמספקות לנו קופות הגמל מאז ינואר 2008 ועד היום נכונים

האם הנתונים שמספקות לנו קופות הגמל מאז ינואר 2008 ועד היום - נכונים ?

10.08.2008

האם הנתונים שמספקות לנו קופות הגמל מאז ינואר 2008 ועד היום - נכונים ?

אמיר גבאי, רו"ח

תיקון 3 לחוק קופות הגמל אשר נכנס לתוקף בסוף ינואר 2008 והפך את קופות הגמל - כולן, לקופות לקצבה, הפך את מעמדם של כספי הפיצויים שהופקדו מאז ינואר 2008 ועד היום בכל קופות הגמל - לפיצויים מסוג קצבה.

מה המשמעות ?

בהתייחס לכספי הפיצויים, המשמעות היא, בין היתר, שעובד אשר עזב מקום עבודתו בחודש האחרון יכול לבחור להשאיר את כספי הפיצויים שהופקדו בקופת הגמל מאז ינואר 2008 ועד היום ולייעד אותם למטרת קצבה ובדרך זו להימנע מתשלום מס על כספים אלו כבר במועד העזיבה. (הבהרה: ייעוד לקצבה של כספי הפיצויים אינו פוטר את העובד מתשלום מס אלא דוחה את תשלום המס לגיל הפרישה וכספים אלו ימוסו כקצבה חודשית ולא ככספי פיצויים, חיסכון המס הגלום בדחייה, משתנה מעובד אחד למשנהו, תלוי בגובה הקצבה החודשית הצפויה ונתונים אישיים נוספים, בפועל, לעובדים רבים מדובר בפטור ממס).

ואולם...

באופן מעשי, אותו העובד אשר עזב מקום עבודתו בחודש האחרון, אשר הוא או מעבידו פנו לקופת הגמל לקבל את פירוט ערכי הפדיון של כספי הפיצויים לצורך מילוי טופס 161 ("הודעת מעביד על פרישתו של עובד" – טופס לצורך דיווח למס הכנסה), "למרבה הפלא" נוכחו לגלות כי אין הפרדה בין כספי הפיצויים, לפני ולאחר ינואר 2008 מועד כניסתו לתוקף של תיקון 3...ובמצב זה, נכון להיום, העובד אינו יכול לממש זכותו לייעד לקצבה את אותם כספי הפיצויים ועליו לשלם את המס כבר עכשיו למרות שכאמור, הוראות תיקון 3 מאפשרות לו להימנע מתשלום המס על כספים אלו בעת עזיבת העבודה.

לעניות דעתי, את הטענות בנושא זה יש להפנות לאגף שוק ההון במשרד האוצר ולא למנהלי קופות הגמל, מאחר ותיקון 3 לחוק קופות הגמל "הונחת" ביום אחד על ציבור החוסכים לפנסיה ומנהלי קופות הגמל, לא נקב בתקופת מעבר לחוק ולא איפשר למנהלי קופות הגמל להיערך מבעוד מועד ליישום התיקון לחוק ולבצע את השינויים הדרושים במערכות המידע שלהם.

מה הפתרון ?

על האוצר לאפשר לעובדים אשר עזבו עבודתם, לייעד לקצבה את כל כספי הפיצויים שנצברו בקופת הגמל, מבלי לעשות הבחנה בין כספי פיצויים שהופקדו לפני ולאחר ינואר 2008, כך הכל יהיה פשוט יותר וכולם יהיו מרוצים, האוצר, קופות הגמל וה- "עובדים"...

מאמר זה אין בו כדי להכיל את כל הנושאים הקשורים לתקנות קופות גמל, פנסיה ומס הכנסה והוא מובא כאן להמחשה בלבד. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה לביצוע או אי ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה. מאמר זה מנוסח בלשון זכר אך פונה לנשים ולגברים כאחד.

הכותב הוא רו"ח, מומחה למיסוי ופרישה, מנכ"ל B4 - יועצי פרישה בע"מ, עורך אתר האינטרנט : http://www.prisha.co.il

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • sahoul11@zahav.net.il  (05/09/2008 12:10)
  עדיין לא קבלתי תשובה "לשאלת המליון" האם היתרה שתשאר "בקופה המשלמת" תשאר ליורשי בני הזוג (הילדים שלהם)? משום שלפי הערכתי מתשואה של 5%עד 6% אפשר יהיה לממש את הקיצבה של 3850 ש"ח והקרן כולה בסך 800,000 ש"ח או חלק ממנה צריכה להשאר ליורשים (הילדים) האם אני צודק אנא ענו לי במייל חוזר בברכה שאול כהן
 • marina  (14/08/2008 08:31)
  מה קורה במצב שעוד שעבד שנתיים בחברה והחליט לעזוב. המעביד החל להפריש לו פיצויים לפי החוק החדש מ1/08. האם זכאי לקבל את כל כספי הפיצויים? גם אם עוזב מרצונו?
הקש קוד אימות