• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםסטודנטים למשפטיםחקיקה, פסיקה ומידעחקיקההוצאה לפועל במהדורה חדשה ועם שיניים נגד חייבים

הוצאה לפועל במהדורה חדשה ועם שיניים נגד חייבים

13.11.2008

הוצאה לפועל במהדורה חדשה ועם שיניים נגד חייבים

תיקון מס' 29 לחוק ההוצאה לפועל

שינוי מבני והרחבת האמצעים העומדים לרשות ההוצל"פ

נקודות עיקריות בתקציר כפי שפורסם באתר הכנסת

ביום ה-4.11.2008 עבר בקריאה שלישית בכנסת חוק ההוצאה לפועל (תיקון מס` 29), התשס”ט-2009. מטרת התיקון לחוק הינה להגביר את יעילות התפקוד של ההוצאה לפועל ולהעלות את שיעור הגביה של חובות באמצעותה, תוך שמירה על איזון בין זכויות הזוכים לבין זכויות החייבים.

להלן פירוט עיקרי התיקונים:

1. שינוי מבני בהוצאה לפועל והפרדתה ממערכת בתי המשפט, ובכלל זה - הפרדה ארגונית של לשכות ההוצאה לפועל; ייחוד כהונת רשמי ההוצאה לפועל; מינוי מנהל למערכת ההוצאה לפועל, ומינוי ממונה על רשמי מערכת ההוצאה לפועל.

2. הרחבת האפשרות לקבל מידע על נכסים, הכנסות, הוצאות, כניסות ויציאות מישראל של חייבים אף ללא כתב ויתור על סודיות, ובלבד שחלפו 45 יום מיום שהומצאה לחייב אזהרה בהמצאה מלאה.

3. הוספת מסלול גבייה מקוצר לתקופה של שנתיים לגביית חובות עד לסכום של 10,000₪, לפי בחירת הזוכה. מסלול זה יופעל על ידי מערכת ההוצאה לפועל במעורבות מינימלית של הזוכה, וללא צורך בטיפול של עורך דין.

4. קביעת איסור עיקול לגבי חפצים מסוימים, שהתמורה הצפויה ממכירתם נמוכה ואינה מצדיקה את הפגיעה החמורה שתיגרם עקב עיקולם לחייב ולבני משפחתו, כגון - מחשב אישי, מכשיר טלוויזיה או רדיו, מכשיר טלפון נייח או נייד אחד ומכונת כביסה.

5. ביטול אפשרות ההתניה על הגנת הדיור החלופי תוך מתן אפשרות לקבוע בהסכם המשכנתא כי תחול הגנה מצומצמת המוגבלת לתקופה של עד 18 חודשים (עם אפשרות לחרוג מתקופה זו בהתקיים נסיבות מיוחדות). ההוראה תחול על הסכמי משכנתא שיחתמו לאחר כניסת החוק לתוקף. עוד קובע החוק כי הרשם לא יורה על פינוי מדירת מגורים אלא לאחר שהצדדים הוזמנו לדיון בפניו, וכי עליו ליידע את החייב על האפשרויות העומדות בפניו למינוי עורך דין.

6. בתיק מזונות יתעדכן סכום העיקול מדי חודש בהתאם לגובה החוב, וזאת במשך שנה מיום המצאת צו העיקול, וללא צורך בהטלת צו עיקול חדש.

7. הטלת הגבלות חמורות מסוגים שונים על חייבים, ובהן הגבלת האפשרות לקבל דרכון, הגבלת החייב מלצאת את הארץ, הגבלת חשבונות הבנק ושימוש בכרטיסי אשראי, הגבלת החייב מלייסד תאגיד, והגבלת החייב מלקבל, להחזיק או לחדש רישיון נהיגה.

8. החוק קובע תנאים להטלת מאסר אשר יצמצמו את האפשרות לאסור חייבים, ובהם כי החייב הופיע בפני רשם ההוצאה לפועל ששוכנע כי הוא בעל יכולת לשלם את החוב ואינו משלם אותו ללא הסבר סביר לכך, כי החוב אינו נמוך מ-2000 ₪ וכי הרשם שוכנע כי אין אמצעי אחר שפגיעתו בחייב פחותה אשר יכול להביא לגביית החוב. עוד קובע החוק הוראת שעה לתקופה של שנתיים, שתחילתה בחלוף שנתיים מכניסת החוק לתוקף, המבטלת לחלוטין את אפשרות השימוש במאסרים.

החוק ייכנס לתוקף עם פרסומו ברשומות בימים הקרובים.

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • roni@gmail.com  (24/05/2011 09:25)
  הג'בריש חוגג פה
 • ron  (24/05/2011 09:23)
  וואו מה קורה פה?
 • עדי  (27/10/2009 18:03)
  על פי רוב החייבים רובם אינם בעלי יכולת לשלם ועל כן המדינה צריכה לעשות הכל שלא יפגעו,אין זה הוגן לעקל חפצים לחייב שאינו יכול לשלם,זה רק מחמיר את בעייתו וגורר אותו לעוגמת נפש רבה,וזה נראה כחוק הלקוח מימיי הביניים,אף אחד לא רוצה להתנסות בכך ,ולכן צריך להוריד את האפשרות לעקל חפצים מביתו של חייב,זה שערוריה וזה עוגמת נפש ועוד גורר אותו להוצאות נוספות-שאין לו,לא מתאים במדינת ישראל שתהיה אפשרות להלחיץ אנשים ע,י עיקול חפצים אישיים ואפילו זו ספה או שולחן,האם המדינה רוצה לסכן חיי אנשים בכך?ברור שהחוק מנסה לנהל מדינה מתוקנת שבה אפשר להחזיר חובות אבל בדרך לכך נפגעים מכך כל התמימים שבאמת ובאמת אין להם ורוב הפעמים בתמימות הגיעו למצב זה.על כן לא הוגן לטפל ב"רמאים"ולפגוע בדרך בישרים.יש גם לבטל מיידית את הריביות הגבוהות שההוצאה לפועל מעמיסה זה ריביות מפחידות שמנפחות את הסכומים למשהו שלעולם לא יוצאים מזה וזו תרמית!!!שוב מדוע לחברי הכנסת לא אכפת מכך?מה בדיוק הם עושים שם בכנסת?האם לאף אחד לא אכפת שההוצאה לפועל מנהלת מערך של ריביות ענק לא שפיות?לא מוסרי בכלל!!!!!!!!!!
 • ariegrin@017.net.il  (13/11/2008 22:16)
  חוק חשוב מאד! תודה על העדכון
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש דצמבר
לא רשומים אירועים לחודש ינואר