• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםחשבונאות וכלכלהמיסיםמס הכנסה ומע"מקנו באילת תחליפו להיברידי כך תוכלו להתחמק מגזרות האוצר

קנו באילת, תחליפו להיברידי: כך תוכלו להתחמק מגזרות האוצר

17.05.2009

קנו באילת , תחליפו להיברידי: כך תוכלו להתחמק מגזרות האוצר

אורון מאירי, ידיעות אחרונות


אם גזרות האוצר מטרידות אתכם, כדאי שתדעו שאין סיבה לבהלה: את רוב המיסים החדשים אפשר לעקוף – בדרך חוקית לחלוטין – ודי בקלות. ביקשנו ממומחים לדבר למצוא פרצות בחוק שיאפשרו לציבור להתמודד עם הגזרות: תוספת מע"מ, העלאת תשלומי הביטוח הלאומי, מע"מ על פירות וירקות ומס על כלי רכב גדולים.


העלאת המע"מ באחוז – תעשו עסקים בחו"ל

לעו"ד ורו"ח רמי אריה כבר יש בקנה כמה תוכניות שיסייעו להתמודד עם הגזרות. כך, לדוגמה, הוא סבור כי כדי להתמודד עם העלאת המע"מ יש לבצע עסקאות באזורי סחר חופשי כמו אילת , וגם בחו"ל , שם אין צורך לשלם מע"מ. "עסקאות באזורים האלה עשויות לחסוך ליצרנים עלויות רבות, כי שם לא יצטרכו לשלם מע"מ כלל. לעומת זאת, הנפגע העיקרי מהעלאת המע"מ יהיה הצרכן הקטן, משום שבסופו של דבר אין מי שיחזיר לו את המע"מ, ולכן העלאת שיעור המע"מ תפגע בו", מדגיש עו"ד אריה. עוד הוא ממליץ להשתדל לבצע את העסקאות בעיקר עם גופים שאינם מחויבים במע"מ, כמו קרנות גידור, וכן לשנות את מבנה חברת האחזקות, וכך לחסוך את העלויות של המע"מ. גם רו"ח מיטל דוידוב, ממשרד רואי החשבון דוידוב, בלומקין בנוטב , סבורה כי העלאת המע"מ תפגע בעיקר בצרכנים ובבעלי המשכורות הנמוכות. לדבריה, "בעלי החנויות ינסו עכשיו להוריד את מתח הרווחים שלהם ולספוג את העלאת המע"מ. הם ינסו לחלק את המע"מ בין הקמעונאים ובין הצרכן הקטן."


הגדלת הביטוח הלאומי – תקימו חברות

בעניין הגדלת הביטוח הלאומי לבעלי משכורות הנעות בין 38 אלף שקל ל-61 אלף שקל, ממליצים המומחים לחזור לשיטה שהייתה נהוגה כאן ב-2002: שכירים בעלי משכורות גבוהות הקימו חברות בע"מ והעבירו אליהן חלק מהמשכורות שלהם כדי להקטין את נטל המס . "כיום, העובד משלם על המשכורות האלה עד 46% מס הכנסה וביטוח לאומי. לאחר התיקונים הצפויים הוא יכול להגיע ל-57% עד 61% מס. הפתרון יהיה שוב להקים חברה בע"מ ולהעביר אליה חלק מהשכר. נטל המס על חברות בע"מ קטן יותר. גם העלויות הגבוהות של הקמת החברה משתלמות, כי כך יקטן נטל המס", מדגיש עו"ד אריה.

גם רו"ח דוידוב סבורה כי הגדלת שיעור הביטוח הלאומי תוביל להקמת חברות כדי להקטין את נטל המס. "עכשיו ינסו המעסיקים להקטין את המשכורות שלהם ויעדיפו להשאיר את הכסף בחברה, כי כך המס על רווחי החברה יהיה קטן יותר ויגיע ל-25%. כך הם ישלמו פחות מס כאשר ימשכו את הכסף מהחברה כדיבידנד ".


הקפאת דמי ההבראה – הוועדים יעדיפו מתנות

המומחים מסכימים כי הקפאת דמי ההבראה של עובדי המדינה היא סוגיה מסובכת. "העובדים נותנים הלוואה למדינה למשך שנתיים, ולאחר שנתיים יהיה צורך לבדוק אם יש לשלם מס על ההלוואה הזאת", אומרת רו"ח דוידוב. "אני סבורה שבסופו של דבר זו לא תהיה הלוואה, והכסף יוחזר לעובדים ללא צורך בחיוב במס. בעצם, לעובד תהיה משכורת נמוכה יותר, ואחרי שנתיים הוא יקבל מהמדינה החזר על ההקפאה".

עו"ד אריה סבור כי הקיצוץ בדמי ההבראה יעודד את הוועדים ואת המדינה לתת לעובדים הטבות שונות ומתנות במקום דמי הבראה, כדי להשלים את הפער בין התשלום שהוקפא לתשלום שהמדינה רוצה לשלם לעובדים.


מס על מכוניות גדולות – תעדיפו רכבי ליסינג

בעקבות הטלת המס על מכוניות יוקרה, סבורים המומחים כי אנשי עסקים רבים יעדיפו לרכוש כלי רכב היברידיים (למשל טויוטה לקסוס שהיא ג'יפ) כי בדרך זו הם יחסכו במס ששילמו עד כה על מכוניות גדולות, ובכלל זה ג'יפים מפוארים. " הרבה חברות יעדיפו עכשיו את רכבי הליסינג, כי כך המס יהיה קטן יותר ", מציין עו"ד אריה.


מע"מ על פירות וירקות – ומי יפגע?

לא כולם יוכלו להימנע מגזרות האוצר. ביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות, אומרים המומחים, יגרום להעלאת מחירים. "עד היום נהנו בעלי הדוכנים בשווקים מפטור ממע"מ, וזה היה פתח לאי תשלום מס הכנסה. עכשיו יצטרכו הירקנים לדווח על כל העסקאות לשני גופים, גם למע"מ וגם למס ההכנסה, וכך בעצם יצטרכו לשלם יותר", אומרים עו"ד אריה ורו"ח דוידוב.

עו"ד אריה אומר כי הירקנים יכולים לצורך הנוחות לבקש שבסיום של כל יום עבודה הם יגישו דו"ח מסכם על הכנסות אותו יום בלי לתת לצרכן חשבוניות על כל עסקה ועסקה .

המומחים בטוחים כי הנפגעים העיקריים מהגזרות יהיו מעוטי היכולת. "הפירות והירקות יתייקרו, וכך גם הביגוד והנעליים. ואין מי שיקזז את המע"מ לציבור הרחב. החיים יהיו יקרים יותר לחלשים", מסכמת רו"ח דוידוב.


המאמר נכתב ע"י אורון המאירי ופורסם בעיתון ידיעות אחרונות (14.5.2009)

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • גרוס  (24/05/2009 13:33)
  לכותבי המאמרים הנכבדים לתשומת לבכם חוק ביטוח לאומי השתנה משנת 2008 כך שהיום גם משלמים ביטוח לאומי על הכנסות פאסיביות העולות על 25 % מהשכר הממוצע במשק ובינהם דיבידנד כך שהקמת חברה ומשיכת דיבידנד במקום משכורת כדי להתפטר מתשלום דמי ביטוח אינו תיכנון , עדיף אם כבר לפתוח חברה ולמשוך משכורת נמוכה כל חודש של עד 4,700 ש"ח שזה התקרה הנמוכה לתשלום דמי ביטוח ואת כל היתר למשוך כמשכורת בחודש דצמבר כך שאפילו אם התקרה לתשלום דמי ביטוח יהי 60,000 ש"ח לחודש גם ישולם דמי ביטוח חד פעמי עד לתקרה בחודש דצמבר , ומי שצריך כסף במהלך כל השנה עדיף למשוך הלוואה ולשלם ריבית והצמדה לפי סעי' 3(ט) לפקודת מ"ה עד סוף שנה במשכורת דצמבר, זה יותר זול מלשלם דמי ביטוח כל חודש עד לתקרה של 60,000 ש"ח לבעלי משכורת גבוהות ,
 • מוטי  (18/05/2009 21:23)
  לדעתי איזור אילת חיוני ,זה מקום שניתן להשתמש בו לתכנון מס גלוי בתחומי מדינת ישראל .,בנגוד לארצות אירופה בה ניתן לבצע עסקאות בכל מדינה והחוקים לא ידועים לנו. לנו יש מדינה ללא גבולות פתוחים ואילת הינה פתרון ,לדעתי תמריצי המס באילת לא מספקים והם מחיים את האיזור בישראלים.סוחרים וננופשים אחרת דין המקום עוני.
 • גרוס  (18/05/2009 15:39)
  האם יש מישהו שיכול להסביר לי למה לעזזל יש פטור ממע"מ באילת לדעתי במקום שיהי מע"מ על פירות וירקות צריך לבטל אחת ולתמיד את אזור סחר חופשי אילת - קרי שיהי מע"מ באילת כמו בכל מדינת ישראל
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש דצמבר
לא רשומים אירועים לחודש ינואר
לא רשומים אירועים לחודש פברואר