• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמס הכנסהחישוב נפרד לבני זוגביהמ ש בני זוג העובדים באותו עסק זכאים לחישוב מס נפרד

ביהמ"ש: בני זוג העובדים באותו עסק זכאים לחישוב מס נפרד

15.06.2009


ביהמ"ש: בני זוג
העובדים באותו עסק זכאים לחישוב מס נפרד

מערכת מיסים ועסקים


פסק דין
תקדימי נוסף של השופט מגן אלטוביה: הוא דחה את טענת רשות המסים לפיה כאשר בני זוג עובדים באותו עסק הם אינם זכאים לחישוב מס נפרד על הכנסותיהם. לפי ההערכות, עלות השינוי לתקציב המדינה יכולה להגיע לחצי מיליארד שקל בחישוב משנת 2003 ואילך.


פסק דין תקדימי נוסף של השופט מגן אלטוביה: שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב פסק
אתמול (א') כי בני זוג העובדים באותו עסק זכאים לחישוב מס נפרד. על פי ההערכות, עלות השינוי לתקציב המדינה יכולה להגיע לחצי מיליארד שקל.

פסק הדין עוסק בנושא שיעור המס המוטל על בני זוג העובדים באותו עסק לעומת בני זוג העובדים במקומות עבודה נפרדים. אלטוביה דחה את טענת רשות המסים לפיה כאשר בני זוג עובדים באותו עסק הם אינם זכאים לחישוב מס נפרד על הכנסותיהם.

על פי "הלכת קלס" שניתנה בשנת 2003 בבית המשפט העליון לא אפשרו פקידי השומה ליישם את החישוב הנפרד לבני זוג שעובדים יחד בעסק או בחברה שבבעלותם.

הערעור בעניין הוגש על ידי עו"ד (רו"ח) רמי אריה, שייצג את בני הזוג שרה ושחר שקורי. השניים מנהלים במשותף חברה העוסקת במוצרי טיפוח לשיער, קוסמטיקה וציוד נלווה למספרות. החברה היא בשליטה מלאה של בני הזוג שקורי. שחר מחזיק ב-51% ממניות החברה ושרה ביתרת 49% מהמניות. שני בני הזוג מכהנים כמנהלים בחברה.

בני הזוג פנו ב-2004 באמצעות רואה חשבון מטעמם בבקשה לשנות את הדו"חות האישיים שהוגשו, כך שחישוב המס ישתנה מחישוב מאוחד לחישוב נפרד.

רשות המסים הוציאה צו לבני הזוג בו היא דוחה את בקשתם. בני הזוג טענו כי החישוב המאוחד מקפח אותם לעומת בני זוג אחרים שאינם עובדים באותו בית עסק מכיוון שהחישוב הנפרד יוצר הקלות משמעותיות בשל הזכאות של כל אחד מבני הזוג לניכויים וזיכויים אישיים אשר ניתן לקבלם רק בחישוב נפרד.

השופט אלטוביה קבע: "כל אימת שבני הזוג מוכיחים כי לא נעשית מניפולאציה בהכנסותיהם לשם ניצול לרעה של החישוב הנפרד, אף אם בני הזוג משיאים הכנסה מיגיעה אישית מאותו מוקד אין לראות בהכנסת מי מבני הזוג כתלויה במקור של בן הזוג האחר. כאשר משולמת משכורת למי מבני הזוג בגין עבודתו, בגין תפקיד המוכח כנחוץ, אשר אלמלא היה ממלא בן הזוג תפקיד זה או משרה זו, היה נדרש לשכור את שרותיו של אחר לשם ביצוע המטלות ובאותו שכר, מתקיימת אי תלות במקור ההכנסה".

לפיכך קבע השופט כי בני הזוג שקורי אכן מפיקים "משכורת אמת" המהווה תמורה לתרומתם בעסק וכי אין משכורתם מוסבת על מנת לעשות שימוש לרעה בחישוב הנפרד. לכן הוא קובע כי הם עמדו במבחן הנחיצות והנאותות וקיבל את ערעורם בנושא.

עו"ד אריה מסר כי להערכתו החישוב הנפרד יביא לחיסכון במס בהיקף של כ-50 אלף שקל לכל שנת מס וכי בסך הכול אם כל הזכאים ידרשו החזרי מס על שומות מאז 2003 סכום ההחזר יכול להגיע לחצי מיליארד שקל לאוצר המדינה.

תקדים נוסף שקבע השופט אלטוביה הוא ההכרה בהוצאות על הטיפול בילדים שאושר בעליון והשבוע טורפד על ידי משרד האוצר באמצעות חקיקה.

פורסם ע"י הדר קנה, כלכליסט, 15.06.2009 (לחץ לקישור הכתבה)

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש ספטמבר
לא רשומים אירועים לחודש אוקטובר
לא רשומים אירועים לחודש נובמבר