• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמס הכנסהחישוב נפרד לבני זוגדיון בבהמ ש העליון בעניין חישוב מס נפרד לבני זוג

דיון בבהמ"ש העליון בעניין חישוב מס נפרד לבני זוג

14.02.2011

דיון בבהמ"ש העליון בעניין חישוב מס נפרד לבני זוג

רמי אריה, עו"ד רו"ח

ביום חמישי האחרון 10.2.2011 התקיים הדיון בבית המשפט העליון על הערעורים שהגישה רשות המיסים על פסקי הדין שניתנו בעניין בני הזוג שקורי (פסק הדין של המחוזי בתל אביב שניתן ע"י השופט אלטוביה מגן) ובעניין בני הזוג כהן (פסק הדין של המחוזי נצרת שניתן ע"י השופט אברהם אברהם). ערעור המבקש מבית המשפט לבטל את פסקי הדין של הערכאות למטה ולמנוע מבני זוג העובדים יחד חישוב מס נפרד.

הרכב השופטים כלל את כב' השופטים דנצינגר, הנדל ובראש ההרכב ישב כב' השופט ריבלין שהיה אחד השופטים בהרכב שאישר בשעתו בפס"ד קלס את שיטת החישוב הנפרד לבני זוג העובדים יחד.

בא כוח רשות המיסים עו"ד עמי לינדנר טען כי המחוקק קבע כי ההוראה שבסעיף 66(ד) לפקודה בעניין חישוב מס מאוחד לבני זוג העובדים בעסק שבו הם מחזיקים 10% לפחות היא הוראה מהותית ולכן אינה ניתנת להתניה.

עו"ד (רו"ח) רמי אריה המייצג את בני הזוג שקורי וכהן טען בתשובה כי הלכת קלס כבר קבעה כי מדובר בהוראה ניתנת לסתירה וכי לא ייתכן שיש לפרש את הוראת המחוקק בסעיף 66(ד) לפקודה כאילו היא מטילה מס-קנס על כל בני הזוג העובדים יחד , רק משום שיש חשש שבחלק מהמקרים מדובר במניפולציות של ההעסקה.

בית המשפט העליון שמע את טיעוני הצדדים שהיו השלמה לסיכומים שהוגשו עוד קודם לכן וכעת נמתין להכרעתו בעניין.

נזכיר, כי פסק דין שיידחה את ערעור המדינה בעליון, עשוי להביא לחיסכון מס של כ-50 אלף שקל לבני הזוג העובדים יחד באותו עסק או חברה שבבעלותם. היום בני זוג כאלו משלמים מס גבוה יותר בהתאם לפרשנות מחמירה של רשות המיסים, בהשוואה לבני זוג שאינם עובדים באותו עסק.

ההערכה שלנו היא כי מדובר בעשרות אלפי זוגות שעובדים יחד בעסק אחד, כגון: עורכי דין בעל ואישה שעובדים ביחד באותו משרד עורכי דין, בני זוג המפעילים חנות בקניון או בעל מוסך שאשתו עוזרת לו בניהול המוסך ועוד ועוד.

רשות המיסים העריכה כי מדובר בהפרש מס של כחצי מיליארד ₪ בשנה.

בפס"ד שקורי קבע כב' השופט מגן אלטוביה כי: "כל אימת שבני הזוג מוכיחים כי לא נעשית מניפולציה בהכנסותיהם לשם ניצול לרעה של החישוב הנפרד, אף אם בני הזוג משיאים הכנסה מיגיעה אישית אין לראות בהכנסת מי מבני הזוג כתלויה במקור של בן הזוג האחר".

וכן כי: "כאשר משולמת משכורת למי מבני הזוג בגין עבודתו, בגין תפקיד המוכח כנחוץ, אשר אלמלא היה ממלא בן הזוג תפקיד זה או משרה זו, היה נדרש לשכור את שרותיו של אחר לשם ביצוע המטלות ובאותו שכר, מתקיימת אי תלות במקור ההכנסה".

כב' השופט אלטוביה דחה את הניסיונות של פקיד השומה לטעון כי בני הזוג שקורי ביצעו מניפולציות בשכר והבהיר כי העובדה שבני זוג מושכים הכנסה ממקור אחד אינה מוכיחה כי המשכורות הללו אינן "משכורות אמת".

ברשות המסים טענו כי כאשר בני זוג עובדים ביחד באותו עסק אין חשש כי בן זוג אחד יפטר את בן הזוג האחר ומכאן ניתן ללמוד על תלות המחייבת חישוב מאוחד.

טענות עו"ד ורו"ח רמי אריה המייצג את הזוג שקורי ואת הזוג כהן בשתי הערכאות הייתה כי בן זוג שאינו נרתם למטרות העסק ואינו מבצע כראוי את המטלות המוטלות עליו לפי טיבו של העסק והתפקיד, עלול להביא את העסק לכליה או למצער, למניעת רווח. "העובדה כי בני זוג יוצרים עבורם סביבת עבודה נוחה כולל בבית הפרטי שלהם ועסוקים יומם ולילה בענייני העסק, לא צריכה לשמש להם לרועץ ולחשוף אותם למס גבוה יותר מזה למשל שישלמו שני שותפים או בעלי חברה שאינם בני זוג שמערכת יחסי העבודה שלהם מאפשרת התחשבות הדדית בצרכים אישיים".

לא יעלה על הדעת כי המחוקק רצה להעניש דווקא את הזוגות הנשואים העובדים יחד ולהטיל עליהם מס גבוה יותר מהמקובל.

כעת נותר להמתין להכרעת בית המשפט העליון בעניין זה.

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • yaronbd1  (19/02/2012 22:11)
  בהצלחה במבחן
 • אורנה מדר  (30/05/2011 13:46)
  כמו שכולם ציינו גם אני איתם אתה מספר אחד. שאלה: מה עושים בנוגע לזוג שהעסק רשום על שם האישה במע"מ ובמס הכנסה ובמהלך השנים יצאה לעבוד כשכירה ולמעשה הבעל הפעיל את העסק ועבד לאורך כל היום והאישה לא הייתה בכלל בעסק. במס הכנסה טוענים שהדוחות מסודרים.. רווח גולמי הוצאות וכו' אין הפרשי הון הכל פשוט נפלא אבל.... רוצים כסף. אז את כל ההכנסות עסק+משכורת על שם הבן הזוג הרשום ללא שום הסכמה לרשום חלק מההכנסות על שם הבעל אלא לקבל רק זיכוי בגין בן זוג עוזר. נכון לא הוגשה בקשה לשינוי בן הזוג הרשום. האם יש מקום להילחם נגד המוסד הזה שרק רוצה כסף.
 • הייזלר  (17/02/2011 13:11)
  אנחנו כבר רגילים שמס הכנסה לא פועלים על פי פסקי דין במחוזי. לאחרונה גם השופט מגן אלטוביה נתן לכך לגיטימציה (לעניין שרל שבטון). אבל כאשר יש פס"ד עליון כמו קלס אינני מבין איך מס הכנסה פועלים בניגוד לו. כאשר הנישום מוכיח שנסיבות המקרה שלו דומים לקלס איזו תשובה יש לפקיד השומה? שמעתי שיאיר ניידורף בהיותו פ"ש פ"ת אמר שדי במקרה שלנישום יש 24% אחוז מהון החברה כדי שזה לא יהיה מקרה רון ואסתר קלס כי שם היו לבעל 23% בלבד...
 • דוד  (17/02/2011 10:26)
  קצת מוקדם להתלהב ולשמוח נא לא לשכוח שגם גב' פרי בפס"ד פרי המפורסם ניצחה את רשות המיסים בבית משפט העליון ואז הלכו מס הכנסה ושינו את לשון החוק כך שעל אף הפסק דין אין היום אפשרות לאמות עובדות לנכות כהוצאה הוצאות בגין שמירה על הילדים ולכן גם במידה ומס הכנסה יפסיד בעירור ( כפי שגם אני מקוה ומצפה ) עדין הכוח לשנות את החוק נמצא בידים שלהם
 • mardoche  (17/02/2011 15:22)
  אני מאחל לאמת לנצח מאחר ולדעתי המדינה תרווי מהעיניימההבט של המקרו יש הזדמנות לאשה להשתלב בחיי העסק של בעלה.
 • niza678@gmail.com  (16/02/2011 12:24)
  כמי ששומעת אותך בהשתלמויות יועצי מס , אני משוכנעת שהעברת את המסר והנימוקים בצורה האופטימלית האפשריתץ נצה
 • yosefamer  (16/02/2011 09:12)
  הלוואי שבית המשפט יקבל את העמדה שלך כי היא הוגנת, ישרה וצודקת.
 • gsim  (15/02/2011 19:01)
  רמי אריה כל הכבוד, הצלחתך היא בסופו של ענין הצלחתנו, כל נפגעי חשוב מס מאוחד, העובדים בפועל. (הבעל והאשה)
 • דפנה הכהן  (15/02/2011 13:12)
  לאשר-מהות הסעיף בפקודה נובעת ומתייחסת למניפולציות שנהגו לעשות בהקשר לחישוב הנפרד. אולם, כוונת המחוקק המקורית תמכה ברעיון החישוב הנפרד במקרים בהם המציאות היא של שני אנשים העובדים במלוא כוחם ותורמים לרווחיות העסק. לרמי-יישר כח ובהצלחה
 • מיכה  (15/02/2011 11:28)
  הגיע הזמן שהנשים יצעקו עד השמים על הדבר הזה אני גם נפגע מחישוב נפרד על אף שזכאית בדיון אבל עדין מנהל הרשות המסים ממשך את הדבר הזה . מזמן שהוא היה מפקח במס הכנסה אבקש לסים סוף לדבר הזה אני עומד לרשתך
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש ספטמבר
לא רשומים אירועים לחודש אוקטובר
לא רשומים אירועים לחודש נובמבר