• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

    להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

     

     

  • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
    להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


    לצפייה – 
    לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

    לצפייה - לחץ כאן

  • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

    לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםביטוח לאומיבעלי שליטההחבות בדמי ביטוח לאומי על דיבידנד

החבות בדמי ביטוח לאומי על דיבידנד

18.12.2004

דמי ביטוח על חלוקת דיבידנד בשנים 2003 2004

רו"ח ז. ר. שואל:

1.        שכרם של שלושת בעלי מניות בחברה בשנת 2003 היה כ – 160,000 ₪ ברוטו (ממוצע 13,000 ₪ ברוטו לחודש).

2.        בחברה יתרת רווח לאחר מס כ – 600,000 ₪.

בהסכם עם פקיד שומה עכו נקבע חלוקת דיבידנד בסך 300,000 ₪ 100,000 ₪ לכל אחד.

השאלה:

מה החיוב בביטוח לאומי של הדיבידנד הנ"ל בשנת 2003 ?

 

כמו כן, גם בשנת 2004 צפויה חלוקת דיבידנד מתוך הרווחים לאחר מס בסכום דומה.

השכר בשנת 2004 הינו 12,000 ₪ ברוטו מידי חודש.

השאלה:

מה יהיה חיוב דמי ביטוח על הדיבידנד בשנת 2004

 

עו"ד, רו"ח רמי אריה משיב:

 

תקנה 15 לתקנות הביטוח הלאומי (הוראות מיוחדות בדבר תשלום דמי ביטוח), תשל"א – 1971 (להלן – "התקנות"), קובעת את החבות בדמי ביטוח לגבי עובד שכיר שיש לו גם הכנסות שאינן מעבודה, כדלקמן:

" 15. (א)   (1)  מבוטח שהוא עובד וטרם מלאו לו 65 שנה בגבר ו- 60 באשה, אך אינו באותו זמן גם עובד עצמאי ולפחות 50% מהכנסתו אינם מהמקורות המפורטים לפי סעיף 2 (2) לפקודה, ישתלמו דמי ביטוח בשיעור החל על עובד מהכנסתו מהמקורות המפורטים בסעיף 2 (2) לפקודה ובשיעור החל על מי שאינו עובד ואינו עובד עצמאי מהכנסתו שאינה מהמקורות לפי סעיף 2 (2) לפקודה, למעט מהכנסתו מפנסיה, ובלבד שהכנסתו הכוללת עולה על מחצית השכר הממוצע כמשמעותו בחוק ".

           (2) בתקנת משנה זו, "ההכנסה הכוללת" ההכנסה מהמקורות המפורטים בסעיף 2 (2) לפקודה והכנסה אחרת לפי המקורות האמורים בסעיף 2 לפקודה ".    

(ההדגשות שלי – ר.א.)

לאמור, עובד שכיר חייב בתשלום דמי ביטוח לאומי גם על הכנסותיו פסיביות, בהתקיים התנאים הבאים:

                             

    1.  המדובר בעובד שכיר שהכנסותיו לפי סעיף 2 (2) לפקודה.

                    2.  המבוטח טרם הגיע לגיל גמלאות (65 שנים בגבר ו- 60 שנים באישה).

    3.  המבוטח אינו עובד עצמאי במקביל להיותו עובד שכיר.

    4   הכנסותיו האחרות (בהתאם לאמור בתנאי 3 לעיל, הרי המדובר בהכנסותיו הפסיביות), הנן לפחות בשיעור של 50% מהכנסתו הכוללת (דהיינו, הכנסותיו הפסיביות שוות או עולות על הכנסותיו כשכיר).

לעניין זה, "הכנסות פסיביות" – הכנסות שמקורותיהן לפי סעיפים 2(4), (5), (6), (7), (9) לפקודת מס הכנסה, כגון הכנסות מריבית, דיבידנד, דמי שכירות, תמלוגים ויוצא באלו.

                     5.   כלל הכנסותיו של המבוטח לפי סעיף 2 לפקודה, עולות על מחצית השכר הממוצע במשק.  

 

במילים אחרות, אם הכנסותיו הפסיביות של אדם שוות או עולות על הכנסותיו כשכיר, אזי גם הכנסותיו אלו כולם חייבות בביטוח לאומי.  

 

היישום לענייננו:

בשנת 2003 שכר כל אחד מבעלי השליטה כעובד שכיר, הינו בסך של 160,000 ₪ העולה על הכנסותיו מדיבידנד באותה שנה בסך של 100,000 ₪. מכאן, שככל שאין לכל בעל מניה כאמור הכנסות פסיביות נוספות או שיש לו הכנסות פסיביות נוספות שסכומן הכולל אינו עולה על 59,999 ₪, הרי לא תחול חבות בדמי ביטוח על ההכנסות מדיבידנד בידי כל אחד מהם.

בהתאם לנתונים שניתנו לגבי שנת 2004 הרי המסקנה האמורה לעיל בשל שנת 2003, חלה גם לגבי שנת 2004.

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש ינואר
לא רשומים אירועים לחודש פברואר