• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםמס הכנסהמיסוי שווי רכב צמודקביעה נכונה של שווי שימוש מרכב צמוד לעובד

קביעה נכונה של שווי שימוש מרכב צמוד לעובד

רמי אריה, עו"ד ורו"ח

 |  26.01.2016

קביעה נכונה של שווי שימוש מרכב צמוד לעובד

רמי אריה, עו"ד ורו"ח

נושא שווי רכב צמוד לעובד, כאשר מדובר ברכב תפעולי אשר עיקר נסיעותיו הם לצורכי עבודה עבור המעביד, נמצא כיום במרכז מחלוקות וביקורות של פקידי השומה, למרות ההצדקה הממשית שאנו רואים לשימוש ביומן רכב, או באופן השימוש ברכב לצורכי המעביד, כדי להוכיח כי גובה טובת ההנאה לעובד, מהשימוש הפרטי ברכב, הוא נמוך ולעיתים אפסי.

לדעתנו, קיימים נימוקים רבים, המצדיקים את קבלת הדרישה לקבוע את שווי הרכב הצמוד לעובד לפי חישוב ספציפי, ולא על בסיס גלובלי בין היתר, מהסיבות, כדלקמן:

 1. ישנם מקרים בהם העובד נוסע ברכב, באופן פרטי, קילומטרים ספורים בחודש לעומת נסיעתו ברכב לצרכי המעסיק. מכאן, שנראה סביר יותר להניח, כי אילו המעסיק לא היה מעמיד רכב צמוד לטובת ביצוע עבודתו של העובד, העובד כלל לא היה קונה רכב פרטי לשימוש מלכתחילה. מכמות הק"מ הפרטיים הנמוכה ניתן ללמוד כי באופן מובהק טובת ההנאה הפרטית שהפיק העובד מהרכב הצמוד הייתה זניחה לחלוטין.
 2. עוד סביר להניח כי עובד זה היה מסכים לוותר לחלוטין על הרכב הצמוד מהמעסיק, ולקבל במקום זאת החזר הוצאות נסיעות לעבודה וחזרה.
 3. ההסדר של הצמדת רכב פרטי לעובד, כאשר ברכב צמוד יש ציוד וחלפים, לפעמים רק שני מושבים, והוא נוסע מספר רב של עשרות אלפי ק"מ בשנה לצורכי המעסיק, בהחלט אינו יכול לבסס את אותו שווי טובת הנאה פרטית, אשר יכלה להיות לאותו עובד, אילו היה רוכש רכב פרטי על חשבונו ובעצמו לשימוש הפרטי בלבד.
 4. עוד סביר להניח כי רוב העובדים, ככל שהיו אכן רוצים לרכוש לעצמם רכב לשימושם, היו קונים רכב משומש, זול בהרבה מזה שקיבלו ממעסיקם. כך שהוצאות הרכב, בהם היה עליהם לשאת, לרבות עלות הרכב, הביטוחים וכדומה, היו נמוכים בהרבה מזה שהיה עליהם לשלם מס בגינם, רק בגלל שהמעסיק בחר את הרכב שיהיה צמוד אליו.
 5. במקרים רבים מעסיק מצמיד לרשות העובד, כלי רכב ששווים רב, כגון טנדרים, הנדרשים לצורך ביצוע העבודה באתרי העבודה של המעסיק. לא נראה לנו שבאמת יש לעובד טובת הנאה גדולה יותר רק משום שמדובר בטנדר גדול לעומת רכב משפחתי ששוויו נמוך יותר משמעותית ולכן גם שווי השימוש הפרטי בו לפי התקנות נמוך משמעותית.
 6. ומה לגבי עובדים שהמעסיק מגביל אותם בשימוש ברכב, בין אם על ידי קביעת טווח ק"מ, טווח נסיעות או הגבלת הוצאות הדלק. הרי תקנות שווי שימוש כלל אינן מתייחסות לנסיבות כאלו.
 7. עוד אין מענה לעובד, אשר לבן זוגו יש רכב פרטי משלו, אשר בו נעשות רבות מנסיעות המשפחה לרבות הסעת הילדים וכדומה. הניתן להשוות את שווי השימוש הפרטי ברכב המעסיק, כאשר אין במשפחת העובד אף רכב אחר, לעומת מצב שבו יש במשפחה עוד כלי רכב פרטי ומשפחתי נוסף ?
 8. עוד טענה רלבנטית ביותר לעניין, היא כי העובדה שהרכב הצמוד לעובד, משמש הן את המעסיק והן את העובד, משקפת שותפות הדדית בהוצאות הרכב. ממש כמו שני שותפים שהיו רוכשים רכב במשותף ונושאים יחד בהוצאותיו. ברור כי טובת ההנאה שהייתה נצמחת לכל אחד מהם, הייתה רק חלקית לעומת אדם המחזיק ברכב בשלמותו.

סופו של דבר, האם יש הצדקה לקביעת עיקרון של פשטות, יעילות וודאות בקביעת שווי רכב גלובלי ללא קשר לשימוש הפרטי בפועל ברכב המעסיק, לעומת קביעת מס אמת? הניתן להשוות רכב צמוד לעובד הי-טק שאינו נוסע אף נסיעה עסקית ברכב, לעובד המשתמש ברכב רבות לצורכי העבודה?

לאור ניסיוננו, עקב ייצוג מעסיקים רבים במחלוקת דנן, נציין, כי במחלוקת בין עמדת רשות המיסים בעניין זה, לבין המעסיקים והעובדים המקבלים רכב צמוד, טרם נאמרה המילה האחרונה .

 

 

 

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • דודי  (27/01/2016 08:07)
  יכול העובד להשאיר את הרכב בחניון החברה בסיום יום העבודה ולא להתחייב בשווי רכב כלל. מצב זה עונה על הנקודה של קבלת דמי נסיעה למקום העבודה במקום רכב צמוד. אל לנו להיתמם , עובד שלא מסכים , לא יצמיד לו המעסיק רכב בכח. כמו בכל עניין , יש לנו הנישומים חלק גדול בהקשחת עמדת מס הכנסה , בכך שאנו מנצלים פרצות באופן מוגזם. כך עם נסיעות לחו"ל , רכב , כיבודים בעסק וכדומה.
 • sadehcpa@walla.co.il  (10/02/2016 08:36)
  מסכים עם כל מילה כתובה
 • שלום  (26/01/2016 17:51)
  רכישת רכב יד שנייה מחוייבת בשווי כמו רכב חדש !! ממש הזוי
 • עמי ל.  (27/01/2016 09:01)
  השווי הרי נקבע כאחוז מממחיר הרכב (כחדש), אז למה בשנים הבאות כשמחיר שוק יורד (משמעותית בשנים 1-3), השווי לא יורד ?
 • יגאל  (26/01/2016 17:44)
  ומה בקשר למצב האבסורדי בו זקיפת השווי עולה על ההוצאה בפועל!!! גם כאן חשוב שהזקיפה תוגבל לסך ההוצאה הנתבעת כניכוי (כולל פחת)
 • רשות המיסים  (26/01/2016 23:23)
  אנחנו מסכימים, בתנאי שכל מי שההוצאה בפועל תעלה על זקיפת השווי, זקיפת השווי תיהיה לפי ההוצאה בפועל (כמובן כולל עלויות רכישה, עלויות מימון, עלויות ביטוח, עלויות טסט, עלויות טיפולים, עלויות דלק וכו')
 • נתן  (26/01/2016 16:41)
  כיצד נקבע השווי רכב כאשר יש לי יומן ממוחשב? נניח שהשימוש הפרטי ברכב הוא 20% הרכב עלה 100000 ויש לו הוצאות חודשיות בסך 2000 ש"ח והרכב שייך לקבוצה 2 - שווי חודשי בסך 2930 איך לבצע את החישוב?
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש אוקטובר
לא רשומים אירועים לחודש נובמבר
לא רשומים אירועים לחודש דצמבר