• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתקטגוריותמענק לחייב ב מס ריבוי דירות

מענק - לחייב ב"מס ריבוי דירות"

רמי אריה, עו"ד ורו"ח

 |  28.02.2017

מענק - לחייב ב"מס ריבוי דירות" שמכר דירה

רמי אריה, עו"ד ורו"ח

 

אחד הפתרונות לחסוך במס ריבוי דירות, שהוטל על בעל 249% לפחות בדירות, משנת 2017 ועד הודעה חדשה, הוא למכור חלק מהדירות. מכירה שעשויה במקרים מסוימים, להיות ללא תשלום מס על השבח לחלוטין, ככל שהמכירה תעשה בתנאים שנקבעו בתקנות ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב לשנים 2017-2018) (מענק לחייב במס ריבוי דירות בעד מכירת דירה), התשע"ז 2017, כדלהלן:

 1. המוכר היה "חייב במס" ריבוי דירות מיום תחילת החוק ועד מועד מכירת הדירה. 
 2. המכירה דווחה למנהל מיסוי מקרקעין בתוך 30 ימים ממועד המכר.
 3. המוכר הגיש הצהרה על דירות המגורים שבבעלותו והיותן חייבות במס ריבוי דירות עד ליום 31.3.2017 בהתאם לחוק (כפי שחייבים כל חייבי מס ריבוי דירות).
 4. המוכר הגיש יחד עם הדיווח על מכירת דירה בקשה לקבלת מענק, בטופס 7202  והצהרה לפיה אין בכוונתו לרכוש דירת מגורים וזאת עד ליום 31.12.2020.
 5. בעד מכירת הדירה המוכר חייב בתשלום מס שבח.
 6. המכירה אינה אחד מאלה: מכירה לקרוב, מכירה שנעשתה בלא תמורה, העברת זכות במקרקעין/זכות באיגוד מקרקעין לעסק כ"מלאי עסקי" או הפיכת זכות במקרקעין/זכות באיגוד מקרקעין שהן נכס קבוע בעסק ל"מלאי עסקי" בעסק.
 7. דירת המגורים נמכרה ליחיד תושב ישראל שהוא "משפר דיור" שהצהיר כי הוא עומד למכור את הדירה היחידה שיש לו בתוך 18 חודשים ממועד הרכישה (ברכישה מקבלן תוך 12 חודשים ממועד קבלת החזקה), או שאין לו דירת מגורים.
 8. המוכר לא רכש דירת מגורים, לרבות "דירה על הנייר" מיום 16.12.2016 ועד מועד קבלת המענק.
 9. המוכר לא רכש דירת מגורים ממועד קבלת המענק ועד ליום 31.12.2020. עם זאת, במידה והמוכר רכש דירה לאחר 1.10.2017 והיא דירתו היחידה, יראו את המוכר כאילו לא רכש דירה.
 10. לא יינתן מענק למוכר אחד בעד מכירת יותר משלוש דירות מגורים שבבעלותו.

יראו כמוכר אחד - יחיד ובן זוגו, למעט בן זוג הגר דרך קבע בנפרד, וילדיהם שטרם מלאו להם 18 שנים.

התקיימו לגבי המוכר ולגבי דירת המגורים התנאים לעיל, ושולם מס שבח בגין המכירה, תשלם רשות המיסים למוכר, תוך 21 ימים, מענק בגובה מס השבח ששולם, על ידי זיכוי לחשבונו של המוכר בבנק לפי פרטים שמסר למנהל מס שבח. כמו כן רשאי המוכר לבקש שיראו את סכום המענק בשל אותה מכירה כתשלום על חשבון מס השבח שחייב בו בעד המכירה.

סכום המענק הינו בגובה מס השבח שהמוכר חייב בו, אך לא יעלה על סך של 85,000 ₪ לחייב במס ריבוי דירות. אולם המענק יהיה רק בשיעור מחצית מס השבח, ולא למעלה מ- 15,000 ₪, לחייב במס ריבוי דירות, אשר הינו פטור ממס ריבוי דירות (עקב העובדה, כי סך שווי כל הדירות בבעלותו, כפי שנקבע על פי נוסחה במחשבון מס הכנסה, למעט הדירה היקרה ביותר, נמוך מ- 1,150,000 ₪).

 

 

 

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • shaul-n@bezeqint.net  (16/02/2017 11:42)
  לצוות שלום הבנתי מהכתבה שמניין 3 הדירות של בני זוג לצורך המס הוא מצטבר של שניהם ביחד גם אם יש דירה שהיא בבעלות של אחד מלפני הנישואין אך לא בעלותו של האחר . אבל בעניין של תשלום המס החלקי לדירות ששויין פחות מ מליון וארבע מאות לא ברור האם החישוב של עלות הדירות מתייחס רק לעלות הדירה השלישית זו שחייבת במס או שכוללים בסכום זה את עלות שתי הדירות שמעבר לדירת המגורים . כלומר גם את זו שפטורה ממס על פי החוק . אשמח לקבל את התייחסותכם לשאלה בהקדם . תודה מראש שי
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש ינואר
לא רשומים אירועים לחודש פברואר