• סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
    להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


    לצפייה – 
    לחץ כאן

  • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

    לצפייה - לחץ כאן

  • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

    לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתהגבלת שימוש במזומנים ושיקים משנת 2019

הגבלת שימוש במזומנים ושיקים משנת 2019

רמי אריה, עו"ד רו"ח

 |  26.03.2018

הגבלת שימוש במזומנים ושיקים משנת 2019

 

רמי אריה, עו"ד ורו"ח

 

ביום 12.3.2018 התקבל בכנסת החוק לצמצום השימוש במזומן, התשע"ח-2018 (להלן: "החוק"). החוק קובע הגבלות על תשלום במזומן, בין אם מדובר במטבע ישראלי או זר, והגבלות על שימוש בשיקים וחובת דיווח על רוכש זכות במקרקעין. בחוק נקבעו סנקציות בגין הפרת הוראותיו.

ההגבלות יחולו על שימוש במזומנים. הן על המשלם והן על המקבל אותם. הן על עוסקים והן על אנשים פרטיים. אפילו אם המזומנים יתקבלו כשכר עבודה, הלוואות, תרומות ומתנות.

החוק יחול מיום 1.1.2019.

החוק קובע הגבלות על תשלום בכסף מזומן, בין היתר, כמפורט להלן :

1.    עוסק לא ייתן או יקבל תשלום במזומן עבור עסקה במסגרת עסקו. אדם שאינו עוסק (לרבות עוסק שלא במסגרת עסקו), לא ייתן תשלום במזומן לעוסק, אם מחיר העסקה עולה על 11,000 ₪.

2.   אדם שאינו עוסק (לרבות עוסק שלא במסגרת עסקו), לא יקבל או ייתן לאדם אחר תשלום במזומן עבור עסקה, אם מחיר העסקה עולה על 50,000 ₪.

3.      עוסק לא יקבל תשלום במזומן מתייר עבור עסקה, אם מחיר העסקה עולה על 55,000 ₪.

4.    עו"ד או רו"ח לא יקבל , במסגרת מתן שירות עסקי ללקוח,  סכום במזומן העולה על סך של 11,000 ₪ או 50,000 ₪, לפי העניין, לכל שירות עסקי.

5.  אדם לא ייתן ולא יקבל תשלום במזומן כשכר עבודה, כתרומה או כהלוואה (למעט ביחס להלוואה שנותן גוף פיננסי מפוקח) אם עולים הם על סך של 11,000 ₪.

6.      אדם לא ייתן ולא יקבל תשלום במזומן כמתנה, אם הסכום עולה על סך של 50,000 ₪.

ההגבלות המפורטות לעיל, לא יחולו על תשלומים במזומן, בין קרובי משפחה (למעט בעניין שכר עבודה), וכן על רשות מרשויות המדינה (שיקבעו בצו).

רוכש זכות במקרקעין החייב בהגשת הצהרה לפי סעיף 73 לחוק מיסוי מקרקעין, יכלול בהצהרה אחד מאלה:

1.     פרטי אמצעי התשלום שבו ניתנת התמורה בצירוף אסמכתאות.

2.    הצהרה כי במועד מתן ההצהרה פרטי אמצעי התשלום אינם ידועים לו. אולם, יהיה חייב לדווח את פרטי אמצעי התשלום תוך שישה חודשים, מהמועד שבו החזקה במקרקעין נמסרה לרוכש או ניתנה לפקודתו.

בנוסף, החוק קובע הגבלות על שימוש בשיקים והסבתם, בין היתר, כמפורט להלן:

1.    עוסק לא ייתן ולא יקבל , תשלום בשיק עבור עסקה או כשכר עבודה, כתרומה, כהלוואה או כמתנה, בלי ששמו נקוב בשיק כנפרע או כנסב.

2.    אדם לא יקבל ולא ייתן לאדם אחר תשלום בשיק העולה על סך של 5,000 ₪, עבור עסקה, שכר עבודה, תרומה, הלוואה או מתנה, בלי ששמו או שם המקבל נקוב בשיק כנפרע או כנסב.

3.    אדם לא ייתן לעוסק, תשלום בשיק עבור עסקה או כשכר עבודה, כתרומה, כהלוואה או כמתנה, בלי ששם העוסק נקוב בשיק כנפרע או כנסב.

4.      אדם לא יסב ולא יקבל שיק מוסב, מבלי ששמו ומספר זהותו של המסב נקובים בשיק.

החוק מטיל סנקציות על עוסק אשר יפר את הוראות החוק. על המפר עשוי להיות מוטל עיצום כספי. תשלום בגין העיצום הכספי לא יגרע מאחריות פלילית בשל הפרת הוראות החוק.

תחולת החוק החל מיום 1.1.2019, אולם לא יחול הוא על הסכמי הלוואה ועסקאות שנכרתו לפני שנת 2019 (למעט עסקאות מתמשכות לקבלת שירות או מכר של זכות שכירות). וכן על שיקים שהופקדו למשמרת בבנק, בנק בדואר או אצל בעל רישיון למתן שירות פיקדון ואשראי לפני שנת 2019.

החל משנת 2020, רשאי שר האוצר להקטין את הסכום לשימוש במזומן ושיקים כך שהמגבלות האמורות לעיל יהיו 6,000 ש"ח (במקום 11,000 ₪), ו-15,000 ₪ (במקום 50,000 ₪, למעט באשר לאדם הרוכש כלי רכב).

כמו כן, במסגרת החוק נקבעה הוראת שעה, לפיה למשך תקופה של שלוש שנים (עד ליום 1.1.2022), ההגבלות על השימוש במזומן ושיקים לא יחולו על תושב האזור או תושב שטחי המועצה הפלסטינית שאינם אזרחים ישראלים וכן לא יחולו על אזרח ישראלי אשר נותן להם תשלום במזומן.

אזרח ישראלי חייב לדווח לרשות המוסמכת עד ה-15 בכל חודש, האם הוא קיבל או נתן תשלום במזומן לתושב האזור או לתושב שטחי המועצה הפלסטינית שאינם אזרחי ישראל, בעבור עסקה שמחירה עולה על 50,000 ₪.

 

 

 

 

 

 

 

 

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
  • יואב צארום, רו"ח  (11/04/2018 13:24)
    המחוקק מחקה את השוודים, אבל מנותק מהמזרח התיכון. חיקוק זה יהרוג עסקים מסויימים שעובדים עם מגזרים מסויימים, אשר לא ניתן לעבוד אתם אלא במזומן בלבד ( ביד ! ). כל דרך אחרת מהווה סיכון למוכר אשר אשר נכווה ברותחין מס' פעמים בעבודתו עם אותו מגזר. למרבה הצער, במקרים אלו , המוכר גם לא זכה לסעד משפטי. בקיצור, לא כל מה שמתאים לשוודיה, מתאים למזרח התיכון.
  • יפרח  (11/04/2018 13:09)
    נכון להיום אין שום הגבלה לעסקאות במזומן ? ולאחר 2019 אם עוסק יקבל מעל הסכום המותר , האם זה אסור או רק צריך לדווח ?
  • אנה  (11/04/2018 06:48)
    האם העברת הכספים בתוך המשפחה - מהורים לילדים או להפך - גם חייבת דיווח ? גם אסור? תודה מראש.
  • דפנה  (28/03/2018 18:06)
    לא הבנתי. כולנו נהייה חייבים להחזיק כרטיס אשראי? ואם שיפוצניק עושה אצלי עבודה בבית, והסכום המגיע לו עולה על הסכום המצויין כאן, התשלום יכול להעשות רק באמצעות כרטיס אשראי? אשמח לתשובה.
  • גלעד  (28/03/2018 16:23)
    סעיף 1 - האם הנקודה במקום הנכון ? : ". ...עסקה במסגרת עסקו. אדם שאינו עוסק...