• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true

חופש בחירה בין קופות גמל

10.04.2006

חופש בחירה בין קופות גמל

 

צביקה משבנק, רו"ח

 

 

1.       בעקבות רפורמת בכר, פורסם חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל), התשס"ה – 2005 (להלן – "החוק").

2.       החוק מביא עימו בין היתר שינויים מהותיים בזכויות העובדים ומעבידיהם בכל הקשור לחיסכון הפנסיוני באמצעות קופות הגמל.

3.       אחד השינויים המהותיים שהביא עמו החוק הנו הענקת החופש לעובד ביחס לבחירת קופות הגמל וההסדר הפנסיוני שלו.

4.       סעיף 20(א) לחוק קובע כי עובד שזכאי להצטרף כעמית בקופת גמל (למעט בקרן פנסיה וותיקה גירעונית שמונה לה מנהל מיוחד) לפי דין או הסכם (לרבות הסכם קיבוצי), או עובד שזכאי להמשיך ולהיות עמית בקופת גמל, רשאי לבחור בכל עת את קופת הגמל בה תעשנה הפקדותיו והפקדות מעבידו.  

עוד קובע הסעיף, כי על המעביד חלה החובה לקבל את בחירת העובד, וכי הוא אינו רשאי להתנות את הפקדותיו בהפקדה בקופת גמל מסוימת או בקופת גמל מתוך רשימה מסוימת, גם אם שם קופת הגמל נקוב באופן מפורש בדין או בהסכם.

5.       סעיף 20(א)(1) לחוק קובע כי במקרה ונקבע בדין או בהסכם כי הפקדות העובד ומעבידו תעשנה בקופת גמל מסוימת או בקופת גמל למטרה מסוימת, המעביד רשאי להתנות את הפקדותיו בכך שהן תעשנה בקופת גמל לאותה המטרה שנקבעה בדין או בהסכם.

אולם, הסעיף קובע שאם נקבע בדין או בהסכם כי על המעביד להפקיד את הסכומים בקופת גמל לתגמולים, לפיצויים, לקצבה ו/או לשילוב בניהן, העובד רשאי לבחור בכל קופת גמל שנועדה לאחת המטרות הנ"ל, או לשילוב בניהן.

6.       סעיף 20(א)(2) לחוק קובע כי בהפקדה בקופת גמל לפיצויים או למרכיב הפיצויים שבקופת גמל לקצבה, העובד רשאי לבחור בכל קופת גמל לפיצויים, לקצבה ו/או לשילוב בניהן, ובלבד שכספי הפיצויים יופקדו בקופת הגמל שבחר.

אולם, הסעיף קובע שהמעביד רשאי לדרוש כי כספי הפיצויים יופקדו באותה קופת גמל בה בחר העובד להפקיד את כספי התגמולים בשל אותה המשכורת.

7.       סעיף 20(ב) לחוק קובע כי במקרה ונקבעה בדין או בהסכם קופת גמל מסוימת, והעובד לא בחר בקופת גמל אחרת (על אף שניתנה לו האפשרות לעשות כן), המעביד רשאי להפקיד את הסכומים באותה קופה. הוראה זו תחול כל עוד העובד לא בחר בקופת גמל אחרת.

 

צביקה משבנק, רו"ח (מוסמך במשפטים)– מומחה למיסוי פנסיוני ותגמול בכירים. לשעבר מנהל תחום בכיר קופות גמל במס הכנסה.
tzvika66@bezeqint.net:
E-Mail

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • victorbar  (02/06/2006 13:16)
  במציאות המעסיק לא מסכים לאפשר לעובד להעביר את החלק ההוני מביטוח המנהלים לקופת גמל בגלל ביטוח הריסק , למעשה כל העובדים השכירים מחויבים בביטוח חיים ע"י המעסיק מבלי שזה רשום להם בחוזה.
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש ספטמבר
לא רשומים אירועים לחודש אוקטובר
לא רשומים אירועים לחודש נובמבר