• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםפיצויים ממס רכוש ונזקי מלחמהתשלום שכר עבודה ופיצוי המעביד בגין עובד שנעדר מעבודתו בעקבות המצב הבטחוני

תשלום שכר עבודה ופיצוי המעביד בגין עובד שנעדר מעבודתו בעקבות המצב הבטחוני

14.07.2006

תשלום שכר עבודה ופיצוי המעביד

בגין עובד שנעדר מעבודתו בעקבות המצב הבטחוני

הילה פורת, עו"ד *

פיצוי למעבידים בעד תשלום שכר עבודה בימים בהם לא קויימה העבודה עקב מצב בטחוני

בחוק מס רכוש וקרן פיצויים, התשכ"א-1961, נקבע כי יש לשלם פיצויים בעד הפסד או מניעת ריווח כתוצאה מנזק מלחמה בתחום ישוב ספר, או מחמת אי אפשרות לנצל נכסים המצויים בתחום ישוב ספר, עקב פעולות מלחמה על ידי הצבאות הסדירים של האויב או עקב פעולות איבה אחרות נגד ישראל, או עקב פעולות מלחמה על ידי צה"ל. בתקנות מס רכוש וקרן פיצויים (תשלום פיצויים) (נזק מלחמה ונזק עקיף), התשל"ג-1973, נקבעו הכללים לתשלום פיצויים.

החל מיום 17.5.1999 נקבע כי מעביד ששילם את שכר העבודה לעובד יקבל פיצוי בעד היום שבו לא עבד העובד לפי הוראות כוחות הבטחון.

שיעור הפיצוי הינו בגובה "שכר יום עבודה של העובד" אילו היה עובד באותה יממה באופן רגיל, ובלבד שהשכר שולם לו בידי המעביד, אך לא יותר מהשכר המרבי, ובתנאי שבמשך שלושת החודשים שקדמו לחודש שבו אירע הנזק, שילם המעביד תשלומי חובה לפי כל דין בשל שכרו של העובד, ולגבי עובד שהתקבל לעבודה במהלך שלושת החודשים האמורים - בתנאי ששולמו כל תשלומי החובה מיום קבלתו לעבודה.

הגדרות:

1. "שכר יום עבודה של העובד" - שכר עבודה רגיל ליום של העובד, בלא תוספות, לפי הממוצע בשלושת החודשים שקדמו לחודש קרות הנזק, ולגבי עובד שהחל לעבוד אצל המעביד במהלך אותם שלושת החודשים - השכר כאמור לפי הממוצע בחודש שקדם לחודש קרות הנזק, ולא פחות משכר המינימום ליום לפי חוק שכר מינימום, התשמ"ז-1987.

2. "השכר המרבי" - שכר השווה לשכר הממוצע למשרת שכיר (בלא עובדים מיהודה, שומרון, חבל עזה ודרום לבנון, אך כולל עובדים שמעבידיהם מדווחים עליהם למוסד לביטוח לאומי), כפי שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לאחרונה לפני קרות הנזק, כשהוא מוכפל בשניים וחצי ומחולק ב-25 ומעוגל לסכום הקרוב שהוא מכפלה של 10 שקלים חדשים;

לעניין זה המדינה לא תחשב כמעביד לצורך קבלת הזיכוי, אולם חברה ממשלתית תוכל לקבל זיכוי.

לפיכך, מעביד ששילם את שכר העבודה לעובד יקבל פיצוי בעד הימים שבהם לא עבד העובד לפי הוראות כוחות הבטחון.

בנוסף, יצויין כי קיימות הוראות נוספות לפיצויי בגין אובדן רווחים.

כל עוד כוחות הבטחון לא נתנו הוראה בענין זה ובמקומות שלא ניתנה הוראה כאמור, העובד חייב להתייצב במקום עבודתו ולעבוד על מנת שתקום לו זכות לשכר עבודה.

* הילה פורת, עו"ד – מומחית בדיני עבודה ועורכת אתר קול העבודה: www.hilaporat.co.il

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • yoni6@017.net.il  (20/12/2006 17:17)
  אני גולש באתר זה המון ועדיין לא מצאתי שום התיחסות לעובדים שכירים שנשלחו ל-ח.ל.ת בגלל המלחמה ומפסידים כל חודש המון כסף (אובדן הכנסה). אני עובד שכיר בכיר באתר צוק מנרה בצפון, נשלחתי הביתה עד להודעה חדשה בגלל שהאתר מושבת מהמלחמה, אני חותם אבטלה ומקבל רק 50% משכרי מי אחראי להשלים לי את אובדן השכר כל חודש עד שיחליטו להחזיר אותי לעבודה אם בכלל ?
 • hani  (19/07/2006 10:39)
  מי משלם את הפיצוי למעביד המשלם לעובדים נעדרים, וכיצד מבקשים זאת? בכבוד רב חני אנסבכר יועצת מס
 • ida_frid  (18/07/2006 10:10)
  מה בנוגע לעסקים הנמצאים בשלומי ובנהריה (הסגורים מיום רביעי)? מי ישלם אובדן הכנסות? למי יש לפנות?
 • abo_azm  (18/07/2006 09:44)
  שלון לך עו"ד הילה פורת, אני לא ממש הבנתי מה הסידורת אני עובד בגרנד קניון בחיפה בחנות מכירות. החנות מיום ראשון סגורהת אני כל הזמן שואל אם לפתוח את החנות ובינתיים התשובה שלילית. אין עבודה. שאלתי היא מה עם הימים האלה האם מקום העבודה (שזה רשת ארצית) ישלם בגין ימים אלא? ואם כן איך ישלם? תודה לך ויום טוב