• הירשמו לערוץ יוטיוב  שלנו, ותוכלו לקבל עדכונים והתראות, לצפות בין היתר בהרצאות מוקלטות, מצגות, ראיונות לתקשורת ועוד ...

  להצטרפות והרשמה  לחץ כאן

   

   

 • סוגיות מיוחדות בהצהרות הון, הנחיות, טיפים, הוראות, הסברים מפורטים, התא המשפחתי, הלוואות ומתנות ממשפחה/חברים ועוד... 
  להרצאה מוקלטת מלאה – לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא פעילות עסקית - עצמאי או חברה ?


  לצפייה – 
  לחץ כאן

 • הרצאה מוקלטת ומצגת מקיפה בנושא מיסוי הכנסות בחו"ל (Relocation),  חידושי פסיקה וחקיקה, הכללים החדשים מיום 1.1.2018

  לצפייה - לחץ כאן

 • המהפכה הגדולה במיסוי הנדל"ן ומיסוי הכנסות מהשכרה למגורים ולדירות נופש בשנה האחרונה

  לצפייה בהרצאה המוקלטת ובמצגת המקיפה – לחץ כאן

true
דף הביתמדורים מקצועייםעמותות מלכ"רים ושלטון מקומיחובת הגילוי והשקיפות של רשות המסים

חובת הגילוי והשקיפות של רשות המסים

06.09.2010

חובת הגילוי והשקיפות של רשות המסים

חנן כהן , עו"ד

בפס"ד שניתן לאחרונה, חייב בית המשפט את רשות המסים, להשיב לשאלון שהופנה אליה בעניין מדיניותה בדבר חיוב מלגות במס.

התובעת, קרן התרבות דגל ירושלים, ביקשה לחייב את רשות המסים לענות על השאלה, האם מלגות שמשלמים מוסדות ציבור ובניהם פרויקט פר"ח למתנדבים במסגרת פעילותם מחויבות במס ומהם השיקולים השונים.

רשות המסים טענה לחיסיון על המידע ואולם התובעת טענה כי המידע המבוקש אינו חוסה תחת חיסיון מאחר והוא איננו כולל נתונים כספיים או עסקיים של מוסדות הציבור, אלא אך ורק למדיניות המיסוי של רשות המסים לגבי גופים ציבוריים דומים, וכי הרשות עושה שימוש פסול בטענת החיסיון על מנת להסתיר את מדיניותה המפלה כלפי התובעת.

רשות המסים אף ביקשה מבית המשפט במהלך הדיון להמתין עם החלטתו כיוון שבאותה העת היה תלוי ועומד ערעור על עניין דומה בבית המשפט העליון ( רע"א 10144/06 מ"י נ' פרמה גור).

ביום 9/2/2010, ניתנה בבית המשפט העליון, הלכת פרמה גור, שם נמתחה ביקורת על המדינה כי עמדתה אינה מתיישבת עם עיקרון השקיפות והחובה לפעול כנאמן הציבור.

בית המשפט בענייננו, הסיק כי פסק הדין של העליון בפרמה גור, תומך במסקנה כי ניתן לחשוף פרטים הנוגעים לנישומים אחרים , כל עוד הגילוי נדרש לצורך הוכחת טענת האפליה וכל עוד אין בכך משום פגיעה בהוראת הסודיות ובאינטרסים של צדדים שלישיים.

בית המשפט אף מצא תימוכין נוספים לחובת הגילוי, בפס"ד מנחה נוסף של בית המשפט העליון ( רע"א 291/99 ד.נ.ד אספקת אבן ירושלים נ' מנהל מע"מ) שם נקבע ע"י הנשיא ברק כי החיסיון בדיני המס מהווה חריג לכלל הגילוי החל על רשויות המס, וכי אין הצדקה לנטיית הרשות לעשות שימוש נרחב ומוגזם בחובת הסודיות מקום שהתכלית אינה מחייבת זאת.

בית המשפט קבע, כי חשיפת מדיניות רשות המסים ביחס לעמותות או גופים ציבוריים אחרים המפעילים מתנדבים אינה גורמת פגיעה בנישומים אחרים ובפרטיותם. (נוסיף כאן כי רובם של גופים אלה מבוקר על ידי רשם העמותות ורוב המידע חשוף בפני הציבור גם כך. ח.כ.)

בית המשפט הוסיף, כי כך כנראה סברה אף רשות המסים כאשר חשפה את עמדתה בהחלטת ועדת פסיקה בעניין עמותת פר"ח אשר זכאית לפטור מניכוי מס במקור מהמלגות המשולמות למתנדבים.

לבסוף קבע בית המשפט כי רשות המסים תענה לשאלון שהוצג לה על ידי התובעת וזאת מבלי לחשוף את שמות הנישומים תוך מתן כינויים לנישומים השונים.

המסקנה מן האמור לעיל היא כי יש לדרוש מרשות המסים כי תנחה את משרדי השומה לאפשר לנישומים גישה למידע הנוגע לסוגיות ופתרונן לגבי נישומים אחרים אשר עניינם נוגע לסוגיה ספציפית הדרושה מענה ואשר ניתן ללמוד ממידע זה מה היא מדיניות הרשות. כך לגבי החלטות ועדות הכופר ופרסום החלטות ממוסד הפרה רולינג, וכן לאור המגמה הכללית לאפשר גישה למידע ע"פ חוק חופש המידע בכדי שלכל נישום תהיה זכות שווה ודין שווה בפני רשות המיסים.

ניתן ביום 15/8/2010 ת"א 3264-07 ,קרן התרבות דגל ירושלים נ' רשות המסים בישראל – פקיד שומה ירושלים.

הוסף למועדפים

דרוגים

דרג

תגובות גולשים

שלח תגובה
 • רונן גיאת עורך דין - יועץ מס  (12/09/2010 14:24)
  אנו עדים למגמה שקיימת בזמן האחרון שרשות המסים מאפשרת לקבל מידע רב אודות נישומים ועוסקים באמצעות אתר האינטרנט, וכן מידע מקצועי בצורת חוזרים והוראות ביצוע. מכיון שעוסקים בחוקים ולהם לעיתים קיימות פרשנויות שונות , הרי שראוי שתהיה פרשנות אחת מצד רשות המסים ושהיא תפורסם ברבים וללא תשלום, באופן נגיש לציבור רונן גיאת , עו"ד - יועץ מס
הקש קוד אימות
 
לא רשומים אירועים לחודש אוקטובר
לא רשומים אירועים לחודש נובמבר
לא רשומים אירועים לחודש דצמבר